- Lærerige aktiviteter, foredrag og udflugter
Tag med Sørens Rejser på højskoleophold ved Slagelse. Her får vi nogle dejlige dage fyldt med lærerige aktiviteter, sammen med andre rejsefæller. Vi skal til forskellige foredrag og udflugter i lokalområdet, så vi kan nyde den smukke natur omkring Slagelse. Samvær er en stor del af opholdet, da vi spiser sammen, synger fællessange og deltager i aftenarrangementer.
Mandag
Vi hilser på hinanden, forstanderen byder velkommen og introducerer os til højskolen og opholdet. Vi får en rundvisning i skolens historiske bygninger og en introduktion i forfatteren Martin A. Hansens mindestue. Vi får også en omvisning i Antvorskov Kloster- og Slotsruin, der både har en særlig historie og samtidigt er et af Danmarks første teglstensbyggerier. Om aftenen synger vi fra højskolesangbogen. En sangvært fortæller om sangene og der vil være mulighed for at ønske sange.
Tirsdag
Efter morgensamling hører vi et foredrag, der introducerer os til Vestsjælland. Om eftermiddagen besøger vi Vikingeborgen Trelleborg, der i 2023 blev optaget på UNESCOs verdensarvsliste. Dernæst kører vi til Storebælt og besøger det lille Isbådsmuseum. Hvis stemningen er til det, synger vi en sang under Storebæltsbroen. Om aftenen holder forstanderen et foredrag.
Onsdag
Vi tager på en heldagsudflugt til Sorø, hvor vi får en omvisning i det historiske Akademi, vi går tur i Fuchsiahaven, vi får en omvisning i den nyrenoverede Klosterkirke og besøger byens kunstmuseum. Om aftenen skal vi måske lave kalligrafi, skrive digte eller høre fortællinger.
Torsdag
Vi skal til foredrag ved Erik Lindsø, der er Danmarks mest benyttede foredragsholder. Herefter tager vi på byvandring i Slagelse og omvisning på Klosteret, der er en stiftelse med 33 lejligheder fra 1585. I Helligåndshuset, der er noget af det mest velbevarede byggeri i Slagelse fra middelalderen, ser vi frescoer af Niels Larsen Stevns. Dernæst får vi en omvisning på Slagelse Museum. Om aftenen er der koncert og afslutningsaften.
Fredag
Efter morgenmaden pakker vi bussen og vi drager hjemad efter 5 interessante dage i godt selskab.